Vytvorte si vlastné uznanie dlhu rýchlo a správne

OTÁZKA

Uznanie premlčaného dlhu

Dobrý deň,

chcela by som sa s vami poradiť o zložitej situácii, do ktorej som sa dostala.

Pred jedenástimi rokmi som potrebovala požičať peniaze a našla som si pôžičkovú spoločnosť, ktorá mi ich požičala. Avšak, potrebovala som ručiteľa, ktorý by zaručil, že budem splácať. Našla som jedného známeho, ktorý súhlasil, že mi pomôže. Avšak, mal jednu podmienku. Chcel, aby som mu požičala 2000 eur na niečo, čo potreboval. Chcela som mu veriť a dala som mu peniaze bez toho, aby sme niečo písomne zaznamenali alebo aby sme mali svedkov. Len tak z ruky do ruky.

Tento známy mi povedal, že on bude splácať tú pôžičku za mňa a ja mu budem splácať len tých 2000 eur. Avšak, nikdy nič nesplatil a prestal sa mi ozývať. Dostala som sa do problémov s pôžičkovou spoločnosťou a musela som im vrátiť všetky peniaze sama. Teraz je už dlh premlčaný a chcela by som sa dostať k svojim peniazom späť.

Chcem sa opýtať, vrátane možnosti donútiť tohto známeho, aby mi podpísal nejaký dokument, kde by priznal, že mi dlhuje 2000 eur a že mi ich vráti. Je vôbec ešte príhodný čas na to? Prosím o radu, čo by som mala robiť a ako by som mala postupovať. Veľmi pekne vám ďakujem za vašu odpoveď.

ODPOVEĎ

Uznanie premlčaného dlhu

Dobrý deň.

podstata uznania dlhu spočíva predovšetkým v tom, že zakladá vyvrátiteľnú právnu domnienku existencie dlhu v čase jeho uznania, čím v podstate zlepšuje postavenie veriteľa.

 

Zákon samozrejme počíta aj s možnosťou uznania premlčaného dlhu s tým, že v takomto prípade je potrebné, aby dlžník o premlčaní dlhu vedel, inak nenastanú spomenuté právne následky uznania dlhu.

 

Vzhľadom na uvedené môžete dlžníka vyzvať na uznanie dlhu, avšak pri jeho spísaní je potrebné reflektovať skutočnosť, že dlhu je v čase jeho uznania premlčaný. Teda to do toho uznania dlhu dopísať.

 

Uznania dlhu je veľmi dôležitý právny úkon, ktorým dlžník potvrdzuje, že dlh existuje a že ho uznáva.

Tým sa zjednodušuje situácia veriteľa, ktorý nemusí dokazovať vznik a výšku dlhu.

Ako som uviedol vyššie, zákon však hovorí, že ak je dlh premlčaný, tak uznania dlhu má zmysel len vtedy, ak dlžník vie, že je premlčaný. Ak o tom nevie, tak uznania dlhu nič nemení a nemá tie účinky.

Preto je dôležité, aby ste pri písaní uznania dlhu poukázali na to, že dlh je premlčaný a že dlžník to vie. Len tak sa môžete spoľahnúť na to, že uznania dlhu bude mať právne účinky a že budete môcť požadovať svoje peniaze späť jednoduchšie..

 

Ak by ste to neurobili, tak by ste riskovali, že dlžník by sa mohol vyhovoriť na to, že nevedel o premlčaní a že uznania dlhu bolo neplatné. Dúfam, že som vám pomohol a prajem vám veľa šťastia.


Odpovedal: JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava
www.ficek.sk

PODOTÁZKA

Uznanie premlčaného dlhu

Dobrý deň, chcem sa spýtať: Musí mať register pre uznanie premlčaného dlhu čistý? A keď na mne je trestné oznámenie, odporúča sa v tom prípade uznanie dlhu alebo nie? Ďakujem. S pozdravom.

ODPOVEĎ

Uznanie premlčaného dlhu

(odpoveď odoslaná: 11.12.2021)

Dobrý deň,
uznanie dlhu a register trestov nemajú žiadnu právnu súvislosť. Uznať dlh môže aj v minulosti trestne stíhaná osoba. 

Ak sa však jedná o premlčaný dlh, dávam do pozornosti, že z uznania dlhu musí vyplývať, že si je dlžník vedomý toho, že dlh je premlčaný.


Odpovedal: JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava
www.ficek.skChceli by ste zmluvu skontrolovať?

JUDr. Milan Ficek
JUDr. Milan Ficek
Advokát
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
Sídlo: Žilinská 14, 81105 Bratislava

Reklama